İstinye Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aybike Serttaş’ın “Transformation of Love in the Digital Age: The film Her and Reaching God through the love in the Perspective of Sufism” başlıklı makalesi, sinema çalışmaları alanındaki önemli dergileri arasında yer alan Cinej Cinema Journal’ın 8. sayısında yayımlandı.

Sevginin iki hali olan dijital aşk ve sureti aşk konularının göstergebilimsel analiz yöntemiyle ele alındığı makalede; sosyal medyada yaratılan aşk simülasyonları ile gerçek hayattaki aşk arasındaki farklılıklara değinen Her (2013) filminin semiyotik analizi, tasavvufta aşk aracılığıyla Tanrı’yı bulma kriterlerine karşılık gelen göstergelerle yapılmıştır. Sonuç olarak dijital aşk, sureti aşk kavramı gibi birisinin veya bir şeyin şahsen görülmeden idealleştirildiği duygusal bir durumdur. İnsanın varoluşunun başlangıcından bu yana duygusal bağlanma arayışının sürekli olmasına rağmen dijital çağ, aşk başta olmak üzere manevi değerleri bambaşka bir hale dönüştürmüştür.

Makalenin tamamını okumak için: Transformation of Love in the Digital Age: The film Her and Reaching God through the love in the Perspective of Sufism | Serttaş | CINEJ Cinema Journal (pitt.edu)